Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Elazığ’da “ALEMLERE RAHMET HAZRET-İ MUHAMMED” başlıklı Kutlu Doğum konferansı düzenlendi. Nurettin Ardıçoğlu Konferans Salonu’nda 30 Nisan Cumartesi günü saat 20.30’da düzenlenen programa Elazığlılar büyük rağbet gösterdi.

Keban İlçe Müftüsü Abdülhamit Pehlivan Beyefendi’nin Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Hayrat Vakfı Elazığ Temsilcisi Sayın Dr. Ayhan Mirza İNAK günün anlamına yönelik bir açılış konuşması yaptı. Daha sonra programa telefon bağlantısı ile katılan Hayrat Vakfı Başkanı Muhterem Said Nuri Ertürk Efendi’nin duası ile devam edildi.

 “Peygamberimizin Örnek Hayatını Hayatımızın Merkezine Koymak Mecburiyetindeyiz”        

Programa ilk konuşmacı olarak katılan Hayrat Vakfı Bitlis Temsilcisi Sayın İsmail Haluk PÜTKÜL

“Sevgili Peygamberimiz’i hayatımızın merkezine koymak mecburiyetindeyiz. Efendimiz’i hayatımızın merkezine koyduğumuz zaman asr-ı saadete benzer bir hayatı yaşarız. Ne zaman ki Efendimizin mübarek, nurani yaşantısından uzaklaşırsak ise işte o zaman üzüntüler, kederler, mutsuzluklar bizi bulacaktır.”

Pütkül’ün konuşması Peygamberimiz’in (asm) hayatından örnek olaylarlarından günümüze mesajlar taşıdı.

“İnsan Ait Olduğu Zatın Şerefiyle Şereflenir”

Programa Isparta’dan teşrif eden Hayrat Vakfı Isparta Temsilcisi Sayın Muhlis Körpe imanın ve İslamın insana verdiği değer üzerine konuştu:

“Hz. Peygamber geldi ve dedi ki; siz önce doğru bir yaratılış düşüncesine sahip olmanız lazım. Ben kimim? Ben kime aitim? Ben kimin eseriyim? Ben kimin kuluyum? İnsan ait olduğu yerin şerefiyle şereflenir. Hz. Peygamber (asm) size bir hurma yollasa ne yaparsınız o hurmaları? Yeseniz çekirdeklerini atar mısınız? Atmazsınız. Kabını? Atmazsınız, saklarsınız. Sebep, çünkü size verilen hurmanın kime ait olduğunu biliyorsunuz.”

 

“Sevgili kardeşlerim; 20. yy. Batı felsefesi, Avrupa felsefesi, İslam dünyasını sömürgeleştirdi. Sömürgeler vasıtasıyla  dinsizlik fikirlerini İslam memleketlerine empoze ettiler. Batı felsefesi, insan nedir? İnsan kimin eseridir? İnsan kimin kuludur? Sorusuna cevap bulamadı. Şimdi bu zihniyet bir yaradılış harikası olan insana nasıl bir tarif yapacak? insanın yaratılışını nasıl doğru yorumlayacak? Batı felsefesi diyor ki insan atomların tesadüfen toplamından oluşan bir canlıdır. İnsan tesadüf rüzgarlarının bir eseridir. İnsanın kaderi gökteki yıldızların dönüşüne bağlıdır. Allah aşkına soruyorum sizlere; insana atomların tesadüfen toplamından bir araya gelmesinden ibaret bir varlık gözüyle bakan bir felsefe insana hangi izzeti, hangi şerefi verebilir?”

diyerek insanın onur kaynağının Allah’a iman ve islamiyetle şereflenmek olduğunu ifade etti.

Yaklaşık iki saat süren program, sakal-ı şerif gösterimiyle son buldu. Salavatlar eşliğinde Peygamber Efendimizin (asm) sakalını ziyaret eden Elazığlılar duygu dolu anlar yaşadılar.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.