Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hayrat Vakfı tarafından organize edilen, Sancaktepe Belediyesi, Sancaktepe ilçe Müftülüğü ve Sancaktepe ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen,  İstanbul’un diğer ilçe müftülüklerinin katkı sağladıkları İstanbul geneli hafızlık yarışması ödül töreni İstanbul Sancaktepe Yenidoğan Kapalı Spor Salonunda binlerce Kur’an âşıkları ile birlikte icra edildi.

Programa, 20 ilçenin birinci olan hafızları, Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcısı Hamdullah Arvas, İlçe Müftüsü Yusuf Bingöl, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, Hayrat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Gürdal, Hayrat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Osmanlıca Dergi Genel Yayın Yönetmeni Metin Uçar, Ak Parti İlçe Başkanı Adil Kandemir, Hayrat Vakfı İl Temsilcisi Hüseyin Yavuz, Hayrat Vakfı bölge temsilcileri ile birlikte davetliler ve misafirler katıldı.

“HER İLÇE BİRİNCİSİNE UMRE” sloganıyla başlayan yarışmaya 20 ilçeden yüzlerce hafız müracaat etti. İlçelerde yapılan elemelerde birinci olanlar, final yarışmasına Sancaktepe Hz. Ebu Bekir Camiinde katıldılar.

Ödül töreni, Hayrat Uluslararası Öğrenci derneğinden Kur’an okuma dünya ikinciliği bulunan Senegalli Hafız Abdülvedüd Marega’nın Kur’an tilaveti ile başladı. Açılış Konuşmasını Hayrat Vakfı adına İstanbul Temsilcisi Hüseyin Yavuz yaptı. Konuşmasında;

“Hayrat Vakfı, ömrünü Kur’ana ve hakikatlerine adayan Üstad Bediüzzam Hazretlerin, gecede bir saat uyku ile iktifa eden, bunun dışında ki zamanında, üstadının işaret etmesi ile, Kur’anı tevafuklu olarak yazan ve hakikatlerini bütün dünyaya neşretmeye hayatını vakfeden Ahmet Hüsrev Altınbaşak Hazretleri tarafından, yine Tevafuklu Kur’anı basmak ve hakikatlerini muhtaç gönüllere ulaştırmak üzere, 1974 senesinde, İstanbul Küçükçekmece’de kurulmuştur.

Vakfımız, Kur’ana ait hizmeti her zaman öne almıştır. Zira 1900’lü yılların başlarında Üstad Bediüzzamanın ifadesiyle Kur’an’ın etrafındaki surlar bir bir yıkılmıştır. Öyle ki o dönemde İngiliz sömürgeler bakanı Gladston,(GLASTON) “Bu Kur’an Müslümanların elinde bulunduğu müddetçe, biz onlara hakiki hâkim olamayız. Ne yapıp edip, bu Kur’anı sükût ettirip ortadan kaldırmalıyız. Yahut Müslümanları ondan soğutmalıyız” beyanatıyla, İngilizler başta olmak üzere, Batının İslam ve Müslümanlara karşı olan tavrını net olarak ortaya koymaktadır. Bu sözleri gazetede okuyan Üstad Bediüzzaman Hazretleri ise, “Kur’ânın sönmez ve söndürülmez manevi bir güneş hükmünde olduğunu, ben dünyaya ispat edeceğim ve göstereceğim” diyerek, hizmetlerini Kur’an merkezinde teksif etmiştir.

Kur’anın tevafuklu surette yazdırılması, Kur’anın hakikatlerinden vücut bulan Risale-i Nur Külliyatının ortaya çıkması ve bu merkezde talebelerin yetişmesi, elhamdülillah, bugün bu güzelliklerin yaşanmasında bir zemin olmuştur. Emeği geçen tüm kardeşlerimize, kurumlarımıza Vakfımız adına şükranlarımı takdim ederim. Hayra vesile olan hayrı yapan gibidir. Temennimiz o ki, bu hayırların devamı gelir ve inşallah Sancaktepe ilçemizde kapsamlı bir hafızlık merkezimiz hayat bulur.

Kur’an, bize Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın iki büyük emanetinden birisidir. Ona tutunan yolunu şaşırmaz. Evet, Kur’an Asr-ı Saadette olduğu gibi bugün de Mushaflarla birlikte hafızlarımızın kalb ve hafızalarında muhafaza edilmektedir. Son dönemde yapılan çalışmalarla hafızlarımızın sayısı artmaya başlamıştır. Özellikle eğitim-öğretim süreci içerisinde yapılan uygulamalar, evlatlarımızın bir taraftan hafızlığını yaparken, diğer taraftan derslerini devam ettirmelerine imkân tanımaktadır.

İnsaniyet âleminin mürebbisi, terbiye edicisi; insanlığı saadete sevk eden hakiki mürşidi ve hidayet edicisi Kur’anın insanımızda hayat bulması, insanlık ve dünya barışının ve topyekûn selamette olmamızın yegâne teminatı olduğu aşikârdır. Hafızlığın kıymet ve ehemmiyetinin evlatlarımız ve ebeveynleri tarafından daha iyi anlaşılabilmesi ve bu meyanda çalışmaların daha kaliteli ve verimli hale getirilmesi, hep beraber işin bir tarafından tutmakla mümkün olacaktır.

Sevgili hafız kardeşlerim!

Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm,

“Kim Kur’ân okur ve onu ezberler, helâlini helâl kılar ve haramını haram kılarsa, Allah, bu Kur’ân sebebiyle onu Cennetine koyar ve ailesinden Cehenneme girmeyi hak eden on kişiye şefaat hakkı tanır”

buyurarak, içinde bulunduğunuz nimetin kıymetini ortaya koymuştur. Size düşen, hıfzınızı muhafaza etmektir. Bununla birlikte Kur’an’ın sadece lafzına değil, manasına da, hakikatlerine de çalışmalıyız ki, hakiki nimet ortaya çıksın.

Rabbim Kur’anı hıfzetmeyi, anlamayı ve inşallah emir ve yasaklarını hayatımıza tatbik etmeyi cümlemize nasip eylesin. İçinde bulunduğumuz şu mübarek, Kur’an ayı hürmetine, bereketine Rabbimiz memleketimizi ve Müslüman kardeşlerimizi her türlü terör, anarşi ve musibetlerden muhafaza eylesin.

Hafız kardeşlerimi gayretlerinden dolayı tebrik ediyorum. Bu yarışmanın tertiplenmesinde emeği geçen, Hayrat Vakfı ilçe temsilciliklerimize, kurumlarımıza Vakfımız adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah ebeden razı olsun. Kur’an ayında Kur’an için bir araya gelen siz sevgili hazirunu saygı ve hürmetle selamlıyorum. Allah’a emanet olunuz” dedi.

İlçe Müftüsü Yusuf Bingöl ise, yaptığı konuşmada hafızlığın öneminden bahsetti. Emeği geçenlere teşekkür etti. Hafızları bir araya toplamanın memnuniyetini ifade etti.

Sancaktepe Belediye Başkanı namına konuşan Başkan Yardımcısı Hamdullah Arvas, yarışmanın düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Yeryüzünde yaşanan tüm zulümlerin ahlaksızlıkların Kur’an’dan habersiz olmaktan ya da Kur’ana uymamaktan kaynaklandığı üzerinde durdu. Bu tür çalışmaların sayısının artması gerektiğini ifade ettiği konuşmasında Belediye Başkanı İsmail Erdem’in çok istediği halde katılamadığını ve selamlarını iletti. Ayrıca bu projenin ortağı olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Sonrasında ödül törenine geçildi.

İstanbul birincisi olan Ahmet Mahmut Sezer, ikinci olan Halil İbrahim Yiğit ve üçüncüsü olan Ömer Servet Beyhan’a Kur’an kıraatlerinden sonra Umre, laptop ve Kur’an-ı Kerim hediyelerini protokol üyeleri verdiler. Sonra sırasıyla dereceye giren diğer 17 hafıza da umre ödülleri verildi.

Program bitiminde çıkışta Hayrat Vakfı tarafından programa iştirak eden misafirlere 1453 Kur’an-ı Kerim hediye edildi.

Törenden fotoğraflar:
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
0